Osteopati

İstiklal Özel Eğitim

Osteopati; organ sistemleri, kas-iskelet sistemi ve merkezi sinir sisteminde görülen sorunlara bağlı olarak gelişen rahatsızlıkları manuel yöntemlerle inceleyen ve değerlendiren bir tıp branşıdır. Bu branşta görev alan ve 5 yıllık eğitimini anatomi ve fizyoloji üzerine tamamlayan uzman tıp doktorları veya fizyoterapistlere ise osteopat denir. Osteopati uzmanları, kas ve iskelet sistemiyle ilgili fiziki muayene öncesinde hastanın genel sağlık durumu, o anda görülen belirtiler ve aile öyküsünde yer alan hastalıklara ilişkin birtakım sorular sorar. Osteopatide dikkat edilen en önemli unsurlardan biri, vücudun “kendini kendini iyileştirmesine” yönelik uygulanan çalışmalar ve tedavi yöntemleridir. Bilimsel temele dayalı olan bu özel tedavi yöntemleri, kişilerde hastalığa neden olan durumların teşhis ve tedavi edilmesinde oldukça önemli bir rol oynar.

Osteopatide vücutta görülen tüm belirtiler dikkate alınarak, kişiye en uygun tedavi yöntemine karar verilir. Diz, kalça, boyun veya omuz ağrısı gibi belirtilerle bu branşa başvuran hastalara bütüncül bir yaklaşımla tedavi planı oluşturulmasına dikkat edilir. Örneğin; sadece omurga, kalça veya diz bölgesinde ağrı şikâyeti olan hastalarda ağrıyan bölgeye bakılmasının ardından, var olan diğer tüm belirtiler ve bu belirtilere neden olabilecek tüm durumlar da dikkatlice incelenir. Aynı zamanda, hastada görülen rahatsızlıkların tedavi edilmesi veya önlenmesi için sinir sistemi ve kas-iskelet sistemi gibi vücudun temel çalışma düzenini doğrudan etkileyen sistemlere de bakılır.

Osteopati, hastaların çeşitli manuel terapi (elle tedavi) yöntemleri uygulanarak herhangi bir ilaç veya cerrahi yönteme başvurulmadan tedavi edilmesine olanak sağlayan bir tıp dalıdır. Osteopatide, ilk olarak vücudun tamamının düzgün bir şekilde çalışmasında etkin rol oynayan omurga bölgesinde aşırı hassasiyet, güç kaybı veya zorlanmaya bağlı görülebilecek ağrı, sancı veya kişinin hareketlerini kısıtlayıcı fiziksel durumlar olup olmadığı incelenir. Daha sonrasında, en uygun manuel terapi yöntemi belirlenerek vakit kaybedilmeden tedaviye başlanır.

Paylaş:

İlgili Yazılar