Portage Gelişim Ölçeği

İstiklal Özel Eğitim

Portage bireylerin erken çocukluk dönemi(0-6 yaş) gelişimsel becerilerini değerlendirmeye ve ihtiyaçlarına uygun gelişim ve eğitim programı hazırlamaya yönelik bir gelişim ölçeğidir.

Portage; erken eğitim kılavuzu gelişim ölçeği, kullanım kılavuzu ve etkinlik önerileri kılavuzundan oluşmaktadır.ABD Eğitim Bakanlığı tarafından program ülke çapında yaygınlaştırılmış ve erken çocukluk döneminde resmi olarak okul aile işbirliği ile birlikte uygulanmaktadır.

Ülkemizde de Milli Eğitime bağlı Okul Öncesi Eğitim Kurumlarında eğitim aracı olarak, Rehberlik Araştırma Merkezlerinde öğrencilerin eğitim seviyelerinin tespiti amacıyla kullanılmaktadır.

Portage ile;

  • Çocuğun gelişimini doğumdan itibaren detaylı olarak değerlendirilir ve gelişimini desteklemeye yönelik çalışmalar yapılır.
  • Gelişimi yavaş seyreden özel gereksinimli çocuklara sahip ebeveynler ve bu alanda çalışan uzmanlar, çocukların gelişimindeki eksiklikleri tamamlamaya yönelik pek çok yaratıcı öneri bulur.

Portage modeli, 6 haftalıktan 6 yaşa kadar normal gelişim gösteren, risk altında olan, tanısı konmuş, özel eğitime gereksinimi olan ve korunmaya gereksinim duyan çocukların gelişimlerini desteklemeye yönelik olarak aileler ve eğitimciler için hazırlanmış bir programdır.

Paylaş:

İlgili Yazılar